Bemutatkozó látogatást tett városunkban Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke
A Humán Ügyek Bizottsága ülése előtt, június 17-én a képviselő-testület tagjai közel kétórás, jó hangulatú, közvetlen és őszinte beszélgetést folytattak Forsthoffer Ágnessel, térségünk országgyűlési képviselőjével, akit az újonnan megalakult országgyűlés elnökévé választottak. Úgy vélte ez a megtiszteltetés inkább előny, mint hátrány, mert erős lobbival és akarattal kívánja képviselni saját választókerületét. Hozzátette: tisztában van azzal, hogy az önkormányzatokat illetően rengeteg a restancia, ezért is szeretne arról tájékozódni, milyen kihívásokkal néz szembe településünk, és mik a mielőbbi megoldásra váró feladatok.
Az elnök asszony kitért rá, hogy voltak olyan aggodalmak, hogy az országgyűlésben vállalt tisztsége okán nem marad elég ideje és energiája érdemben foglalkozni a választókerületének problémáival, de megnyugtatásul közölte: egy erős csapat felállításával nagyon proaktív, előrelátó és cselekvő ügyfélszolgálati választókerületi képviseletet szándékoznak működtetni. Munkatársai közül néhányan el is kísérték a berhidai találkozóra. Mint Forsthoffer Ágnes bejelentette: ők a jövőben igyekeznek majd mindenkihez elérni, minél több eseményen részt venni és jó kapcsolatot építeni a választókkal. Nem kis feladat lesz, de örömmel és szívvel-lélekkel állnak elébe. Elsődleges céljuk, hogy rendszerszinten oldják meg a problémákat, de természetesen minden településen vannak és lesznek egyedi ügyek, ezért arra törekszenek a jövőben, hogy a helyi gondok megoldása ne azon múljon, hogy az adott önkormányzat szimpatikus-e az országgyűlési képviselőnek, vagy nem, hanem objektíven, a feladatok mentén hozzanak döntéseket.

A legfontosabb – folytatta a képviselő asszony –, hogy az önkormányzatok tisztában legyenek azzal, mennyi forrás áll rendelkezésükre, és aszerint tervezzék a gazdálkodásukat. Az önkormányzatok finanszírozása és hatásköre egyelőre tárgyalások függvénye, ahogyan az összes többi vállalásuk is széleskörű konzultációval fog kialakulni. A minisztériumok vezetői folyamatosan megbeszéléseket, egyeztetéseket folytatnak, hiszen az a cél, hogy minden területen egy élhetőbb, rugalmasabb rendszer alakuljon ki, és az önkormányzatok számára biztosítva legyenek azok a források, amelyekkel ellátják a feladataikat és gazdálkodni tudnak. A kormány megalakulását követően elsőként a Tisza vállalásainak teljesítésébe fogtak, így jelenleg óriási törvénykezési munka folyik, ami jelentősen megterheli az országgyűlés hivatalát, hiszen az évek alatti rendeleti kormányzás során nem volt szükség bizottságokra, egyeztetésekre, de ez most másként van. Így például az Európai Uniós pénzek hazahozatalának ügyében sürgősségi tárgyalásokat folytatnak, de természetesen tisztában vannak azzal, hogy rengeteg a restancia az önkormányzatokban is, így látogatásuknak az is célja, hogy rögzítsék, jelenleg milyen kihívások előtt áll Berhida, milyen tervek és milyen problémák határozzák meg a működését.

Forsthoffer Ágnes bevezetőjét követően átadta a szót vendéglátóinak, a képviselő-testület tagjainak. Pergő Margit polgármester röviden felvázolta településünk gazdálkodását, kiemelve azokat a költségvetési tételeket, amelyekkel a kötelező feladatok ellátását is rendszeresen ki kell pótolni, mert az állami finanszírozás nem fedezi a költségeket. Ugyanakkor az utóbbi években az önkormányzatokra kivetett szolidaritási adó befizetése után, a városnak már alig marad forrása a fejlesztésekre. Pedig bőven vannak feladatok! Többek között, hosszú évek óta várat magára az 1964-ben átadott, peremarton-gyártelepi óvoda lepusztult épületének korszerűsítése. De a városközpontot átszelő országúton egy hármas gyalogátkelő kialakításáért is hiába kilincselnek a Közútnál. Legutóbb még volt rá némi remény, hogy a Pétfürdő és Berhida közötti útszakasz felújításával megépül, de – mint kiderült – elapadt az erre a célra szánt keret, így városunkban csak 200-300 méteren, csupán a Péti út elejéig újult meg az aszfalt, így a központi csomópont átépítésére, gyalogátjáró megépítésére ismét nem futotta. A polgármester asszony arra is kitért, hogy az önként vállalt feladatairól sem szeretne a vezetés lemondani, hiszen ezek egyrészt szociális és egészségügyi hozzájárulások, amelyek a lakosság komfortérzetét javítják, másrészt a helyi civil sport- és kulturális élet közösségteremtő céljait szolgálják.

A továbbiakban a képviselők kérdezhettek, illetve felvetették a sürgős megoldást igénylő feladatokat. Elsőként a meglehetősen régóta, immár évtizedek óta húzódó Kiskovácsi településrészt sújtó csatornabűz került terítékre. Mint kiderült, ez a probléma nem volt ismeretlen Forsthoffer Ágnes számára. A testület külső képviselője, Imrefi Károlyné a településrész lakosaként nemcsak érintett, de az ott élőket képviselve, évek óta tevékenyen küzd a probléma megszüntetéséért, így jelenleg is napi kapcsolatban áll a Bakonykarszt munkatársaival. Felvázolta az ügy legutóbbi fejleményeit, ami már előremutatóbb, de még vannak teendők bőven! Miután az önkormányzat által elkészített megoldási tervek alapján megítélt 60 millió forint minisztériumi támogatás soha nem érkezett meg, a kormányzat a Bakonykarszt vízművekre hárította a feladat megoldását, és láss csodát, ők el is kezdtek az üggyel érdemben foglalkozni! Megállapításra került, többek között, hogy a tervezéskor túlbecsülték a szennyvízcsatorna kapacitását, így túlméretezték nemcsak a csövek, de az átemelők nagyságát is, ami ahhoz vezetett, hogy a víz nem folyik el, hanem pang a csövekben, és ez okozza – különösen a nyári melegben – az elviselhetetlen bűzt. A Bakonykarszt több tízmillió forintért megvásárolta a kisebb átemelőt, és beépítését követően enyhült a szaghatás, de még nem múlt el végleg, ráadásul újra itt a nyár, és sajnos, várható, hogy lesz még ezzel dolguk, ezért a képviselő asszony támogatását kérték, hogy végre megnyugtatóan és véglegesen megoldódjon a kiskovácsii településrész lakosságának súlyos problémája, mert így élhetetlen a környezetük.

Fülöp Attila önkormányzati képviselő az Árpád-kori, 700 éves, Európában egyedülálló műemlék értéket képviselő, Szent Kereszt Templom áldatlan állapotára hívta fel térségi képviselőnk figyelmét. A templom egyházi tulajdonban van, a Veszprémi Érsekséghez tartozik. Mivel feltűnően romlik az állaga, folyamatosan beázik, nedvesednek a falai, így kívül-belül omladozik a vakolata. Legutóbb veszélyessé is vált az aláhulló tetőcserepek miatt, ezért két éve történt egy sürgős, ám nem szakszerű beavatkozás, de azóta ismét holtpontra került az állagmegóvása. Miután a berhidai lakosok aláírásgyűjtést indítottak a felújítása érdekében, és jótékonysági koncertet is szerveztek érte, az egyház ígérete szerint, 10 millióval megtoldotta a befolyt összeget, majd arról tájékoztatták a közvéleményt, hogy 24 millió állami támogatás is érkezik a legsürgősebb munkák elvégzésére. Az idei tavaszra ígérték a felújítás kezdését, de azóta sem történt előrelépés. Ráadásul – bár korábban megtekinthető volt a templom a látogatók számára, ma már meglehetősen körülményes bejutni a z érdeklődőknek.
Attila felvetette a földrengésben megrongálódott, és azóta is a lepusztult állapotban lévő Kossuth utcai művelődési ház színházterme felújításának lehetőségét, ami forrás híján évek óta elmaradt, de az épületszárny hiánya nagy szívfájdalma a berhidai lakosoknak, mert sokan érzelmileg is kötődnek hozzá.

Polgármester asszony már utalt rá, de a képviselők is hangsúlyozták, hogy roppant sürgős és fontos feladat a központ forgalmas útján kialakítandó hármas gyalogátkelő. A tervek is készen állnak, az önkormányzat hozzátette és teszi az őt terhelő részt, már csak a Közútra várnak.
Gerőfi Roland a vízvezetékek felújítását sürgette, mert mint mondta, az elmúlt időszakban csaknem napi szintűek a csőtörések, és ilyenkor az óvodák és iskolák roppant nehéz helyzetbe kerülnek, mert nem tudják normálisan használni a mosdókat, de a lakosságnak is óriási problémákat okoz, hiszen éves szinten közel 200 csőtörés történt Peremarton-gyártelepen. Mint kiderült, a vízvezetékek siralmas állapota nemcsak helyi, hanem országos probléma. A vízműveknek a lakossági rezsicsökkentés bevezetése óta, nem voltak forrásaik a csövek rendszeres cseréjére, karbantartására, mert a pénzeszközeiket felélték a működésre.

Hasonló, korántsem irigylésre méltó állapotban van a rendőrség is, mert sem a felszerelésük, sem a létszámuk nem felel meg az elvártnak. Szőllősi Attila, a nemrégen városunk központjában történt utcai incidensek kapcsán, a helyi körzeti megbízott állandó jelenlétét hiányolta. A rendőrség szerint a térségi körzeti megbízottak számát feltöltötték ugyan, de mivel a kapitányságon rendőrhiány van, a helyi körzeti megbízottunkat is gyakran átvezénylik más feladatokra, így nem lehet jelen, sőt lehet, hogy többet van távol, mint helyben! Forsthoffer Ágnes elmondta, nem ismeretlen számukra a probléma, és tisztában vannak azzal, is, hogy eddig kizárólag a bámulatos elhivatottságuk tartott még sok rendőrt a pályán, de a feltételeken mielőbb változtatni fog a kormány. Elárulta, a rendőrséghez képest a TEK-et a legmodernebb, leghatékonyabb eszközökkel látta el a korábbi kormány, nem így a rendőrséget. Ennek dacára, a rendőrök derekasan helyt álltak, de bőven lesz feladata a Belügyminisztériumnak, hogy visszaállítsa a szakma presztízsét, és vonzóvá tegye a fiatalok számára a rendőri hivatást.
Arról is szó esett, hogy az önkormányzatok kezéből kivették az építéshatósági, valamint számos más hatósági és intézkedési jogot, ám a kormányhivataloknak soha nem volt elég kapacitásuk arra, hogy belátható időn belül megoldják a felmerült helyi problémákat, és ezt számos esetben – például a szemét felhalmozásban – sokan ki is használják, hiszen gyakran 2-3 évig tart, mire egy-egy bejelentés eléri a célját, és eljutnak a megoldásáig.
Forsthoffer Ágnes arra kérte a testületet, hogy a közlekedésfejlesztésre vonatkozó javaslataikat, kéréseiket küldjék be még a hét folyamán a minisztériumnak. A gyalogátkelő például ilyen nagyon fontos és sürgős feladat! A Közlekedési és Beruházási Minisztérium a www.radnaimark.hu oldalon megerősített ügyfélszolgálatot fog működtetni, ahová az állampolgárok javaslataikkal, panaszaikkal fordulhatnak.

Bár rengeteg probléma felvetődött, a térségünk képviselőjével folytatott beszélgetés jó hangulatban telt. Miután elköszönt a képviselő-testülettől, Forsthoffer Ágnes Pergő Margit kíséretében tett egy rövid sétát a város központjában. A berhidai Humán Ügyek Bizottsága pedig megtartotta júniusi ülését. Amikor hazafelé tartottunk, térségünk képviselője, az országgyűlés elnöke és munkatársai még a Városháza előtti padon ültek és megbeszélést folytattak, jegyzeteket készítettek a Berhidán elhangzott témákról, megoldásra váró feladatokról.
