/

„Ó, jaj az út lélektől lélekig…”

10 perc olvasás

Felolvasás és verseny a magyar költészet napján

Hatvanegy éve április 11-én ünnepeljük a magyar költészet napját. Ez a nap a tragikus sorsú és nagyon korán elhunyt József Attila születésnapja. Idén a versek szerelmesei két rendezvénnyel emlékeztek meg a 120 évvel ezelőtt született, 20. századi magyar költőóriásról. A Petőfi művelődési házban ezúttal nemcsak az Irodalmi kör tagjai, hanem a verseket kedvelő érdeklődők is egy-egy kedvenc költeménnyel érkeztek. A kerek évforduló alkalmából főként József Attila köteteiből választottak a résztvevők, de nem kis meglepetésre, a sokunk által kiváló regényíróként kedvelt, Jókai Mórt költőként is megismerhettük, az Első május című versét meghallgatva.

A jelenlévők a magyar költészet roppant gazdag eszköztárából választottak nekik tetsző, ma is aktuális lírát, lélekemelő pillanatokat szerezve egymásnak. A magyar költészet nagyjait ugyanis, épp az tette, teszi ma is hallhatatlanná, hogy egykor leírt soraik nem avulnak el, hiszen bármennyire változik is a világ, az emberi lét, az emberi érzések, a lélek rezdülései korokon és évszázadokon is átívelnek. Az ember gyengéd és heves érzései történelmi koroktól függetlenek, hiszen a szerelem, a bánat, az öröm, a csalódás, a gyász, vagy a fájdalom ma éppúgy mélyen megérint, magával ragad minket. Mégis, egyedül a költők zseniális tehetsége képes megragadni, szavakba foglalni, megfogalmazni mindazt, amit átélünk. Talán ez a titka annak, hogy többszáz év, sőt évezredek elmúltával is elemi erővel hatnak ránk még a réges-régen megénekelt, papírra vetett gondolatok is: mert – ahogy József Attila írta a Thomas Mann üdvözlése című versében: …”az igazat mondd, ne csak valódit”, s ha így történik, örökérvényűek maradnak soraik, ahogy ezt számos magyar és világirodalmi remekmű bizonyítja számunkra.

A magyar líra ünnepe másnap, április 11-én a városi versmondó versennyel folytatódott, amelyre öt kategóriában nevezhettek a résztvevők. A legkisebbek, az alsós diákok a korosztályuknak megfelelő költeményekkel léptek közönség elé. A felsősök és a felnőttek pedig József Attila lírájából választhatták ki a szívükhöz legközelebb állót. Értékes, lélekemelő délután részesei lehettek, nemcsak a szavalók, hanem az őket kísérő, felkészítő tanárok, a szülők, és persze, a háromtagú bíráló bizottság tagjai is. Számos gyönyörű vers és ugyanennyi nagyszerű szavalat hangzott el, mindegyik kategóriában, roppant erős volt a mezőny! Olyannyira, hogy még az idő múlását is alig érzékelte a közönség, mélyen megérintettek, magukkal ragadtak mindenkit az előadott költemények.

Összesen 26 szavaló állt a közönség és a zsűri elé, és nemcsak helyiek versenyeztek, mert a közeli településekről is jelentkeztek versmondó diákok. A résztvevők többsége a berhidai Ady Endre Német Nemzetisági Nyelvoktató Általános Iskola és a II. Rákóczi Ferenc Német Nyelvoktató Általános Iskola tanulói voltak, de érkeztek a pétfürdői Horváth István Általános Iskolából, az Ősi Általános Iskolából és a várpalotai Bán Aladár Általános Iskolából is.

A zsűri elnöke Fehér Péter, a művelődési ház igazgatóhelyettese, könyvtáros volt, a tagjai: Molnár Brigitta, előadóművész, pedagógus, valamint Gyergyák Gáborné, nyugalmazott pedagógus, magyar tanár, akik hosszas tanácskozás, mérlegelés után, a következő döntést hozták:

Az első-második osztályosok kategóriájában: I. hely. Hegyesi Milán (Ady iskola), II. hely. Zsiga Emili (II. Rákóczi iskola) III. Katona Lilla (II. Rákóczi Iskola)

A harmadik-negyedik osztályosok mezőnyében I. hely Katona Hanna (II. Rákóczi iskola) II. Balogh Patrik Miklós (Ady iskola) III. Deák Zselyke Luca (Horváth István Iskola)

Az ötödik-hatodik osztályosok kategóriában I. hely Kovács Panka (II. Rákóczi Iskola) II. hely: Seiber Ramón Gergő (Ady iskola) III. helyezés: Máté Lorenzó (Ady Iskola).

A hetedik-nyolcadik osztályos tanulók versmondói közül: I. helyezett lett Koltai Bálint (II. Rákóczi Iskola) II. hely Bökönyi Bianka Kiara (Ősi Általános Iskola) III. hely: Keszler Angelika (Bán Aladár Iskola)

Felnőtt kategória: I. hely megosztottan: Sztankovicsné Gál Adrienn és Erdélyi Tibor, II. hely Moharos Cintia, III. hely. Székely Lajosné.

A versmondó verseny tanulságait Molnár Brigitta előadóművész vonta le, hangsúlyozva, hogy nagyszerű délután részesei voltak mindannyian, és arra bíztatott mindenkit – a mostani eredményektől függetlenül –, hogy bátran folytassák a versolvasást és a szavalást is, mert a sok gyakorlás és a kitartás azok számára is meghozza a gyümölcsét, akik ezen a megmérettetésen nem értek el helyezést! Néhány technikai tanácsot követően még kiemelte: csodálatos, lélekemelő élmény, a költészet igazi ünnepe volt ez a délután, hiszen nagyon sok szép szavalatot hallottunk, amelyekben elsősorban az volt a nagyszerű, hogy a versenyzők nem csak egy megtanult verset mondtak el, hanem a szívüket is hozzátették, olykor mosolyt csalva az arcunkra, vagy a lelkünket mélyen megérintve.

Végül a közönség nyugtázhatta: a versek szárnyán ezúttal mégsem volt oly nehéz az út lélektől lélekig!

Kövess: