/

A tisztánlátásunkért dolgozik a helyi optikus

22 perc olvasás

Az életkor előrehaladtával szinte mindenkinek kell a szemüveg

A nem túl nagy, mégis jól felszerelt, széles választékot kínáló szaküzletben egy kedves, szemüveges fiatalember fogadja a berhidai Optikába látogatókat. Az üzletvezetővel a bolt nyitása előtt ültünk le beszélgetni, mert későbbre be volt táblázva a napja, ügyfeleket várt előre megbeszélt időpontokra.

-Amikor megnyitotta az üzletét, hogyan fogadták a helyben elérthető optikust?

-Vegyes fogadtatásom volt, szó szerint hideget és meleget is kaptam! Nem arról volt szó, hogy nem örültek az üzletemnek, hanem sokan szkeptikusok voltak a bolt megmaradását illetően, azt mondták, na biztosan nem fogok én itt Berhidán talpon maradni! Gyakorlatilag, napi szinten megkaptam, hogy nagyon jó, hogy van a településen optika, de azt is, hogy innen biztosan hamar szedem majd a sátorfámat…

-Nem volt igazuk, hiszen már tíz éve működik! Bár sejtem, nem lehetett egyszerű beindítani és „bejáratni” egy újonnan nyílt szaküzletet, különösen egy olyan tevékenységgel, ami fontos ugyan, ám az emberek többsége mégsem jár olyan gyakran optikába, mint például élelmiszerboltba.

-Valóban nagy fába vágtuk a fejszénket, hiszen mindenekelőtt elegendő tőkét kellett biztosítani, hogy berendezzük és megfelelően felszereljük a boltot. Ennek érdekében a feleségemmel külföldre mentünk dolgozni, hogy a megtakarításainkat az üzlet megnyitására fordíthassuk. Szerencsére, az elmúlt évek alatt sikerült kiváló, tartós üzleti kapcsolatokat kiépíteni a nagykereskedőkkel, de kezdetben ez sem volt egyszerű, hiszen az új partnereket alapvetően gyanakvással fogadják, ezért igénybe kellett vennünk a baráti kapcsolatainkat, és rajtuk keresztül megbízgató üzleti partnerséget kiépíteni. Ugyanakkor nagyrészt a tapasztalataimra is támaszkodhattam, hiszen előtte is csaknem tíz évig dolgoztam ebben a szakmában. Máig nagyon hálás vagyok a volt főnökeimnek, akiktől rengeteget tanultam, ami óriási segítség volt számomra az önállósodásban. Több mint egy évtizedig alapoztam a tudásomat egy veszprémi optikában, gyakorlatilag mindent ott sajátítottam el. Mivel több üzletük is volt, nemcsak Veszprémben, hanem Győrben, Székesfehérváron és Pest megyében is dolgoztam, rengeteg tapasztalatot szerezve.

-De hogyan született az ötlet, hogy épp Berhidán nyissa meg a saját optikai üzletét?

-Évekig nézegettem, tanulmányoztam a térképet, mert egyrészt fontos szempont volt számomra, hogy ne lépjek rá senkinek a „tyúkszemére”, vagyis ne legyek senkinek konkurenciája, másrészt meg olyan helyen legyen az üzletem, hogy egy meghatározott számú lakosságot kiszolgáljon, és könnyen elérhető legyen a számukra, ugyanakkor nekem is megérje működtetni, egyszóval: életképes legyen a vállalkozás. „Élni, és élni hagyni!”, nekem ez az elvem, ezért alaposan megvizsgáltam, körbejártam a lehetőségeket.

-Az eltelt tíz év mindenképpen ezt igazolta, hiszen itt lefedi a kistérséget, a lakosoknak nem kell messzire utazni a szemüvegért.

-Úgy vélem, Várpalotától, Veszprémtől is távolabb vagyok, így az ottani üzleteket sem zavarja a működésem, és ők sem engem. Mi minden hónapban szórólapon emlékeztetjük a környék lakosságát, hogy itt vagyunk, értesítjük őket az akcióinkról is, amelyekért érdemes felkeresni minket.

-Milyen megfontolásból lett optikus? Miért épp ezt a szakmát választotta?

-Az igazság az, hogy – ahogy ma is sok tizenéves — sehogy sem tudtam eldönteni, mivel is szeretnék foglalkozni! Ma sem értek egyet azzal, hogy már 14 évesen tudniuk kellene a gyerekeknek, milyen szakmát, hivatást választanak, nekem sem ment könnyen. Akkoriban egyedül a zene érdekelt, de más nem nagyon! A zene persze, megmaradt hobbi szinten, ugyanakkor épp a zenélés hozott össze a volt főnökömmel, aki feltette a kérdést, mivel szeretnék majd foglalkozni? Nem tudtam választ adni, mert magam sem döntöttem még el, ezért javasolta, legyek optikus, mert ez egy jó és időtálló szakma, mindig lesz rá kereslet. Ők is ebben dolgoztak a feleségével, ma is több üzletük van, ezért javasolta, hogy érdemes lenne nekem is megpróbálni. Egyébként, már kis koromtól kezdve szemüvegre volt szükségem, amit mindig náluk csináltattunk, így beláttam, hogy igaza van, hiszen számomra is fontos volt a jó szemüveg, és úgy gondoltam sokan mások is így vannak ezzel! Sajnos, már gyermekként rosszul láttam, és rohamosan romlott is a látásom, sőt a középiskolai tanulmányaimat is meghiúsította, mert előbb magasépítőnek jelentkeztem, de az első évben kiderült, a szemem nem bírja az aprólékos, éles látást igényló szakrajzolást, és emiatt iskolát is kellett váltanom. Így végképp megerősödött bennem az elhatározás, hogy érettségi után optikusnak tanulok. Sokat számított a főnököm támogatása, hiszen a nála eltöltött gyakorlati évek alatt mindent megtanulhattam, amit egy optikusnak tudni érdemes.

-Talán sokan egyetértenek azzal, hogy valóban fontos szakma ez, hiszen a szem egyik legszükségesebb érzékszervünk. A jó látás elengedhetetlen az emberek számára. Milyen problémákkal keresik meg?

-Alapvetően a negyven pluszos korosztályból van a legtöbb ügyfelem, amikor már észlelik, hogy olvasószemüvegre lenne szükségük, mert a kisbetűs szöveget már nehezükre esik elolvasni. Gyakorlatilag nincs olyan munka, amihez nem kellene az éleslátás! A helyzet az, hogy ez mindenkit előbb, vagy utóbb utolér! Van, akinél 43-45 éves korban jelentkezik, ritkábban csak 50 évesen szembesülnek ezzel a problémával, de senki sem ússza meg, mert a közellátásért felelős izmok mindenkinél elgyengülnek, vagyis nem végtelen a kapacitásuk, így az életkor előrehaladtával óhatatlanul romlik a látásunk. Nehéz elhinni, de tulajdonképpen, már nyolcéves korban elkezdődik a látásromlás, de szerencsére, lassú a folyamat, és körülbelül 40-43 éves korban éri el azt az állapotot, amikor már szükséges lehet látási segédeszközt igénybe venni.

-Közben világszerte elterjedt a számítógép használata. Igaz-e, hogy a monitorok, az elektronikus eszközök jelentősen „belesegítenek”, gyorsítják a látásunk romlását?

-Sajnos, igen! Ezt mi sem igazolja jobban, mint a Covid19 járvány alatti időszak, amikor a diákok online oktatásban vettek részt, és mivel órákig ültek a monitor előtt, begyorsult a gyermekek látásának romlása, amit leginkább a pedagógusok észleltek.

-Lehetséges-e, és mivel tudják kivédeni?

-Egyrészt nem kellene órákig monitor és egyéb elektronikus eszközök képernyője előtt maradni! Másrészt fontos lenne jó minőségű műkönny alkalmazása, valamint a gyakori pislogás is segít. Ha egy gyermek két órát eltölt a monitor előtt, akkor legalább két órára menjen ki a szabad levegőre, a természetes fénybe, mert le kell lazítani a szemizmokat.

-Nem csak a felnőttek, a gyermekek látását is segítheti a szemüveg. Nekik mit javasol?

-Elsőként azt, hogy mindenképpen forduljanak gyermekszemorvoshoz, mert náluk pupillatágítással lehet reálisan megállapítani a látási problémáikat. Ha ugyanis pluszos dioptriára van szükségük, még jelentősen javulhat a látásuk, és ha rendszeresen hordják a szemüveget, a későbbiekben nem lesz rá szükségük. Az azonban gond, hogy sok gyerek nem használja a szemüvegét, mert csúfolják miatta a társai, ezért szégyelli feltenni. Ritka az a gyerek, aki mosolyogva fogadja, hogy a jövőben szemüveges lesz. A lányok előbb megbékélnek vele, de a fiúk egyáltalán nem örülnek annak, hogy szemüvegesek lesznek.

-Egyébként, az ön üzletében is digitális módon történik a látás mérése?

-Igen kézi és gépi vizsgálattal állapítjuk meg, de én mindenkinek azt javaslom, mindenképpen menjen el előtte szak-, azaz szemorvoshoz! Ez azért lényeges, mert nagyon fontos kiszűrni azokat a „sunyi” betegségeket, amelyekről gyakran nem is tud az ember! Így például, megeshet, hogy nem tud a magas vérnyomásáról, de a szemorvosnál ez kiderülhet a pupillatágítás során, és erős fények vizsgálata mellett. Az szem ereinek állapotából ezt egyértelműen ki lehet szűrni, mert a retinák erei láthatóan kitágulnak. A szemvizsgálat során észre lehet venni egy esetleges meszesedést, vagy a zöldhályogként ismert, szintén nagyon alattomos glaukóma betegséget is. Utóbbit gyakran későn diagnosztizálják pedig, ha nem foglalkoznak vele idejében, sajnos vakság lehet a vége! Fontos tehát, hogy a látás megőrzését mindenkinek a szakorvosnál kell kezdeni. Sajnos, nem egyszerű napjainkban időpontot szerezni, de nem szabad emiatt elmulasztani a vizsgálatot, mert sokat segít, ha idejekorán megállapítják a problémát, és amit lehet, azonnal orvosolni kell! Higgyék el, megéri időt szánni rá!

-Ha szemüvegért jönnek, önnek egy kicsit ahhoz is értenie kell, hogy kinek milyen keret illik az arcához. Elfogadják-e a tanácsát?

-Természetesen megpróbálok segíteni a keret kiválasztásában is, és nem vagyok az a típus, aki bármelyikre rámondja, hogy nagyon jól áll, ha látom, hogy hiába szeretné, nem illik hozzá! Én eleve optikailag tekintek az ügyfélre megállapítva, milyen arcformához, milyen keret felelne meg. Vannak persze, trükkök, praktikák, amelyekkel lehet segíteni, de mindenképpen az ügyfélé a döntés! Ugyanakkor a mobil eszközök is sokaknak támaszt adnak, hiszen vannak alkalmazások, amelyek a fotó alapján megállapítják, milyen szemüvegkeret állna jól, és előfordul, hogy szavazatok alapján hozzák meg a döntésüket.

-Olykor talán a divat is beleszól. Vannak új trendek, amit követnének?

-Hogyne! Ám ez gyakran becsapós, mert olykor az a keret, amit a bulvársajtó címlapján láttak, felpróbálva csalódás okozhat, kiderül nekik nem áll olyan jól, mint az újság fényképén. Előfordul, hogy sok keretet fel kell próbálni ahhoz, hogy az igazán megfelelőt megtalálják maguknak.

-Visszatérve a korral romló látáshoz, sokan használnak olvasószemüveget, de egyszerűbbnek és olcsóbbnak tartják, ha a bármelyik boltban beszerezhető olvasószemüveget veszik meg. Erről mi a véleménye, fontos-e ezt is inkább optikusnál beszerezni?

-Egyértelműen igen! Nem azért, mert „hazabeszélek”, hanem felhívnám a figyelmet arra, mi a baj ezekkel az olcsó olvasószemüvegekkel. Ezek ugyanis, legfeljebb arra alkalmasak, hogy egy-két percre feltegyük, például bevásárláskor az üzletben, leolvasni valamit! De érdemes tudni, hogy harminc emberből, talán csak egynek egyformák a szemei! Ez meglehetősen ritka, mert mindig van valamilyen kisebb-nagyobb eltérés a két szemünk között! Az a baj, hogy ezek az olcsó, leginkább Kínában gyártott szemüvegek nagyon rossz minőségű, fröccsöntött lencsékkel vannak ellátva, ezért huzamosabb viselésre semmiképpen sem javasolnám! Nem tesz jót, ha hosszabb ideig használjuk!  Valamelyik szemét általában túlterheli a használónak, és ez gondot okoz.

-Az olvasószemüveg szükségességé és a megfelelő dioptriát is hasonlóképpen állapítja meg, mint bármelyik – egyéb látásproblémát?

-Igen, először a távollátás vizsgálatára van szükség, és ha megvan a ház alapja, arra már lehet tovább építeni. Fontos, hogy a távollátás rendben legyen, és arra már egy életkor szerinti, addíciós értékkel lehet megadni a dioptria értékét. Például aszerint, hogy egy 45-48 évesnek mit ajánl a szakma, és az szinte mindig beválik. Amennyiben nagyon aprólékos munkát végez valaki, nagyítót használva, sokkal jobban túlterhelt a szeme, és ilyenkor a 48 évesnek is 50 pluszosnak megfelelő dioptriát kell adnunk.

-Jól értem, hogy az évek előrehaladtával változik az olvasószemüveg dioptriája is? Hány évenként ajánlatos cserélni?

-Egy optikusnál készült szemüveget, legtöbb esteben 2-3 év között kell cserélni. Mint említettem, negyven év felett kezdődik a folyamat, és a szakirodalom alapján, 65 éves korig bezárólag gyengül el teljesen ez a szemizomcsoport, ezért pár évente javasolt felülvizsgáltatni, ha szükséges, cserélni! De hangsúlyozom, nagyon fontos, hogy előtte a szemorvos is megvizsgálja a szemek állapotát.

-Bár még csak tavasz van, de máris erős napsugarak érnek minket, ha nem felhős az ég. Érdemes a napszemüveget is szakboltban, optikusnál beszerezni?

-Természetesen ezt Javaslom, mert gyakran a nagyon divatosnak tűnő napszemüvegekről kiderül, hogy nem, vagy alig védik a szemet az UV sugaraktól. Érdemes szakembertől megvásárolni, mert az a biztos!

Kövess: