A képviselő-testület többsége megszavazta az idei költségvetési rendeletet
A települések pénzügyi szakemberei minden év elején elkészítik, és a képviselő-testületek tagjai elé terjesztik az az évi költségvetést, amelynek elfogadása fontos lépés a közösségek zavartalan működése érdekében. Berhidán a február végi képviselő-testületi ülésen került napirendre a 2025. évi költségvetési rendelet előterjesztése. A Gazdasági Bizottság és a Humán Ügyek Bizottsága már előző heti tanácskozásán alaposan áttekintette, megtárgyalta és véleményezte a javaslatot, így azt február 26-án egy tartózkodó és egy ellenszavazat mellett, a képviselők többsége elfogadta.
Bár szakmailag a pénzügyi iroda munkatársai készítik elő a város költségvetési tervét, a képviselő-testület tagjai is tehetnek javaslatot a szabad források elosztását illetően. Mint megtudtuk, ebben az évben nemcsak a bizottsági üléseken tárgyaltak a város költségvetési tervéről, hanem korábban egy előzetes, kötetlen „átbeszélésre” is összeültek a testület tagjai, hogy áttekintsék a lehetőségeket, és javaslatokkal éljenek. Ugyanakkor a büdzsé korlátaival is szembesülniük kellett, mert a források jelentős része a város működtetésére megy el, így évről-évre egyre kevesebb jut a település fejlesztésére és a szükséges felújításokra is.
Városunk ez évi költségvetésének két főösszegét figyelembe véve mondhatnánk, Berhida meglehetősen magas büdzsével gazdálkodik, hiszen kimondva igencsak soknak hangzik az erre az évre előirányzott bevételi és a kiadási oldalon feltüntetett 2,9 milliárd forint. Csakhogy településünk mára a rendelkezésére álló források csaknem 94 százalékát a működésének fenntartására fordítja, gyakorlatilag feléli a vagyonát, miközben egyre zsugorodik a fejlesztésekre és felújításokra fordítható anyagi fedezete. Mint azt a testületi ülésen megtudhattuk, a hivatal és az intézmények működtetési költségei az utóbbi években ugrottak meg jelentősen, hiszen korábban ezek a tételek a költségvetés 61 százalékát tették ki, majd évről-évre jelentősen emelkedtek, főként az energiaárak drasztikus drágulásával, valamint a kötelező bérfejlesztések miatt. Ez az oka annak, hogy a város költségvetésének alig maradt mozgástere, hiszen az intézmények működésének biztosítása a legfontosabb, viszont a szükséges felújításokra egyre kevesebb lehetősége marad, a nagyobb beruházások pedig lassan már csak távlati célokká válnak kivéve, ha sikeresen pályáznak egy-egy projekt megvalósítására.

Kötelező és önként vállalt feladatok
Pedig, a város bevételei alapján szebb képet kellene mutatnia a költségvetésnek, hiszen a gyártelepen működő vállalatok iparűzési adóbefizetései jelentős összeget hoznak a kasszába, csakhogy ennek legnagyobb részét „szolidaritási adó” címén be kell fizetni a központi költségvetésbe! Tavaly Berhida 94 millió forintot utalt el az állam részére, idén ez az összeg némileg ugyan csökkent, de így is 80 millió forint szolidaritási adóbefizetést vár el az állam városunktól. Eközben az önkormányzat által működtetett intézmények kiadásai meghaladják az egymilliárd forintot. Az óvodák, a családsegítő szolgálat, a művelődési ház, a TESZ működésével felmerülő költségeket kell ez alatt érteni. Ugyanakkor, a települési önkormányzatoknak vannak kötelező és önként vállalt feladatai. A kötelező feladatok ellátásához állami támogatás kapcsolódik, míg az önként vállalt feladatok sorába Berhidán a művelődési házon belül kiadott helyi újság, a TESZ működtetése, a betegségmegelőzési egészségügyi feladatok, többek között a helyben történő labormintavétel, a szociális támogatások, a sport- és a civil szervezetek, művészeti csoportok támogatása, valamint a címek és elismerések adományozása, a képviselői és bizottsági tiszteletdíjak, illetve a Bursa Hungarica felsőoktatási pályázat hozzájárulásának költségei tartoznak. Utóbbi feladatokat csak akkor tudja a városvezetés teljesíteni, ha a költségvetésben megfelelő forrás áll rendelkezésre. Szerencsére, ebben az évben az önként vállalt feladatokra is elkülöníthették a forrást a költségvetésben. Így a sport- és civil támogatások a tavalyinak megfelelő összegben kerültek megállapításra, a polgárőrség idén is 500 ezer, a rendőrség támogatására egymillió forintot biztosítottak a költségvetésben.

2025. év elején a törvényben meghatározott béremeléseket Berhidán is végrehajtották. Városunkban vannak kötelező és önként vállalt bérkiadások. A kötelező bérfejlesztések az állami törvénynek megfelelően megtörténtek, így az óvodapedagógusok bérének, valamint a minimálbér és a garantált bér meghatározott mértékű emelésére is sor került. Azokon a területeken pedig, ahol a dolgozókat nem illették a kötelezően megemelt bérfejlesztések, az önkormányzat munkájuk megbecsülésének jeléül, igyekezett számukra is megfelelő mértékű keresetkiegészítést biztosítani.

Fejlesztések és felújítások
Az iparűzési adóbevételek lakosságszámra kivetítve, a berhidai önkormányzat adóerőképessége ebben az évben csökkent. Tavaly 54, 5 ezer forint volt, idén azonban már 51 ezer 350 forint lesz. Ennek következménye, hogy a múlt évben az államkasszába befizetett 94 millió forint szolidaritási hozzájárulást az erre évre 80 millió forintban állapították meg. Ezt mindenképpen teljesíteni kell az állam javára. Így azonban a felújítási munkálatokra mindössze 47, 8 millió forintot fordíthat a város. Beruházási munkálatokra 73,6 millió forintot irányoztak elő. A felújítási munkák között szerepel a Hősök tere orvosi rendelőkhöz vezető járdafelújítás, valamint pályázatot nyújtottak be külterületi út fejlesztésére, valamint tervben van a Péti úti ravatalozó vizes blokkjának felújítása és a ravatalozó nyílászáró cseréje, meg egy motoros árnyékoló felszerelése, amely a tűző naptól és az esőtől is védené a kegyeleti szertartások résztvevőit. A listán ugyanis szerepel még a Rákóczi utcai TESZ épületének nyílászárócseréje, valamint az Árpád köz 3. szám alatt működő idősek napközi otthona kapucseréje, valamint befejezésre kerül a START mintaprogram keretében, a TESZ részére a Solis traktor megvétele, meg három használt buszmegálló vásárlása is, amelyeket az Ősi úton és a Jókai utcában helyeznek el, és Kiskovácsi pusztán tervezik még a bevezető útszakaszt stabilizálni, közlekedésre alkalmassá tenni. Egyelőre ezek a felújítási és beruházási feladatok várnak a városvezetésre. Azonban fontos tudni, hogy ez a terv évközben még módosulhat, amennyiben sikerül többlet pályázati forrásokhoz jutni.
Az önkormányzat továbbra is figyelemmel követi a megjelenő pályázatokat, és amennyiben alkalmas rá a városunk, pályázni fog beruházásokra. A kültéri utak fejlesztésére már beadták a pályázati igényt, Ősi felé a földút állapotát stabilizálják, ha sikerül megnyerni. Faültetésre ötödik alkalommal nyújt be pályázatot az önkormányzat, amelyben térítés nélküli facsemetéket lehet nyerni.
