Már a tavalyi év második felében híre ment, hogy veszélybe került a Várpalotán elérhető szakorvosi rendelések működése, mert a General Medicina Kft. felmondja Szent Donát Kórház épületében működtetett járóbeteg szakellátás biztosítására kötött szerződését. Ezen egészségügyi ellátás megszűnése azonban óriási gondot jelentene, nemcsak a város, hanem a kistérség lakosai számára is, hiszen az itt igénybe vett szakrendelésekre is Veszprémbe kellene menni, ami a jelenlegi állapotok tükrében, nemcsak hosszabb utazást, de jóval több várakozási időt is generálna a betegek számára.
Szerencsére, a várpalotai önkormányzat talált megoldást: április 1-től a Térségi Népjóléti Gondozási Központ veszi át a Szent Donát Kórház épületében működő rendelések üzemeltetését, így vélhetően a megszokott módon működik majd tovább a járóbeteg szakellátás.
A General Medicina Kft. csaknem 25 éven keresztül, 1999 óta üzemeltette a szakorvosi rendeléseket Várpalotán, most azonban úgy döntött, március 31-vel befejezi a működtetést. A várpalotai önkormányzat a kistérségi önkormányzatokkal is tárgyalva, kereste a megoldást a szakrendelések megtartására és további üzemeltetésére, hiszen a környék települései összességében jelentős lélekszámmal rendelkeznek, hatalmas érvágást jelentene a lakosságnak, ha megszűnne ez az egészségügyi szolgáltatás, és az eddig elérhető szakorvosi rendeléseket csak Veszprémben vennék igénybe a betegek. Ráadásul, a várpalotai szakorvosi rendelések hiánya alaposan megterhelné a veszprémi szakellátást is, nehezítené a betegek időponthoz jutását. A várpalotai városvezetés a megoldást keresve, előbb egyházi működtetésben gondolkodott, a bejárás is megtörtént, de végül az a határozat született, hogy a korábbi üzemeltető szerződésének megszűnését követően, április 1-től a Várpalota Kistérség Többcélú Társulásának intézménye, a Térségi Népjóléti Központ intézmény szakmai egysége veszi át a rendelések üzemeltetését.

Mindezt – a Várpalotai Hírek hasábjain megjelent tudósítás szerint — Várpalota önkormányzatának februári testületi ülésén jelentette be Campanari-Talabér Márta polgármester asszony hozzáfűzve, hogy természetesen az a cél, hogy a jelenleg működő szakrendeléseket változatlanul, a jelenlegi személyzettel, szakorvosokkal, szakasszisztensekkel és segítőkkel vigye tovább. Ennek érdekében zavartalan együttműködésre törekszenek velük, ugyanakkor azt is célul tűzték ki, hogy az ellátások minőségének megtartása, illetve javítása érdekében, az itt dolgozó szakorvosok és kiszolgálók magasabb díjazásban részesüljenek. Az egyeztetések már megtörténtek, biztosítva az érintetteket arról, hogy megbízható feltételekkel és megfelelő körülmények között folytathatják a munkájukat. A zavartalan átalakulási folyamatot egyébként külső szakmai tanácsadók, személyügyi szakemberek segítik. A járóbeteg szakellátások folyamatos működését mindez nem érinti, a betegeket a megszokott rend szerint fogadják.
A szakrendelők működtetésének finanszírozásához azonban a kistérség valamennyi önkormányzatának is hozzá kell járulnia. Az üzemeltetés költségeit ugyanis egyrészt a betegellátás teljesítmény finanszírozása, és az egészségügyi szolgálati jogviszonyban tevékenykedők állami támogatása biztosítja, de a fennmaradó – a számítások alapján, az éves szinten a mintegy 20-40 millió forint fedezetét a körzet települési önkormányzatainak – vélhetően lakosainak létszáma arányában — kell majd hozzátenni. A várpalotai járóbeteg szakellátást ugyanis hat település, Berhida, Ősi, Öskü, Pétfürdő, Tés és Várpalota lakosai veszik igénybe a kistérségi társuláson keresztül. Az ehhez szükséges döntéseket március folyamán hozzák meg az önkormányzatok képviselő-testületei, így április elsejétől változatlanul fogadják a térség betegeit a szakrendeléseken. Maradnak tehát az eddig is elérhető szakorvosi rendelések: audiológia, fül-orr-gégészet, EEG-diagnosztika, neurológia, pszichiátria, szemészet, reumatológia, tüdőgyógyászat és urológia.
Berhida önkormányzata korábban is biztosított saját forrást a lakosság egészségügyi ellátására. Évekig hozzájárult az ugyancsak Várpalotán működő felnőtt- és gyermekorvosi ügyelet szolgáltatásának finanszírozásához, amíg azt nem vette át a mentőszolgálat, illetve a veszprémi kórház. Ugyanakkor továbbra is biztosítja a forrást a helyben történő vérvételhez, és a minta laboratóriumi vizsgálatához, így nem lehetnek kétségeink afelől sem, hogy a városvezetés a járóbeteg szakrendelés jövőbeni működtetését is támogatni fogja.
(A közölt fotók illusztrációk)