/

Gurultak, kígyóztak a fények Berhida utcáin

5 perc olvasás

A Karácsonyi Csillag Fényfelvonulásra civil kezdeményezésre, pontosabban Pénzes Norbertnek köszönhetően, először került sor városunkban, de mint megtudtuk, hagyományteremtő szándékkal hirdették meg, és sokan csatlakoztak az eseményhez, így azt is megígérték, hogy jövőre is megszervezik.

Advent negyedik vasárnapján este, az autósok a szépen felékesített járműveikkel a Bezerédi téren gyülekeztek, ahol a támogatóknak köszönhetően, egy kis meglepetés is várta a gyermekeket, bár a szikrázó fények is igencsak ámulatba ejtették őket, valamint a résztvevőket és a lakosságot is. Innen indult tehát el a csillagkonvoj, és járta be Berhida számos utcáját, városunk mindhárom településrészét érintve. Látványos, a szó szoros és átvitt értelmében is, fényes és színes fénypontja volt ez az esemény az év legszebb ünnepének városunkban. Mivel az első ilyen rendezvény volt, sokan nem tudtak róla, és nem számítottak rá, de a szervezők már most közhírré tették, hogy jövőre ugyancsak advent negyedik vasárnapján, december 21-én este 17 órakor a Bezerédi térre várják azokat az autósokat, akik szívesen bekapcsolódnak a Karácsonyi Csillag Fényfelvonulásba.  

Nem kell bölcsnek lennünk ahhoz, hogy tudjuk, a fénynek mindig is nagy jelentősége volt az emberek életében, hiszen a réges-régi időkben a Nap és a csillagok jelentették a fontos és biztonságos tájékozódási pontokat. Gondoljunk csak a napkeleti bölcsekre, akiket az esthajnalcsillag vezette el Betlehembe, ahol a Megváltó megérkezését üdvözölni kívánták. A Napnak is nagy jelentősége volt, ennek alapján működött a világ rendje, amit a tavaszi napéjegyenlőség – nyári napforduló – őszi napéjegyenlőség – téli napforduló határozott meg, és amelyekhez számos szokás és hiedelem is kapcsolódott. Ez utóbbi – a téli időszak dacára – december 21-én a fény újjászületését és növekedését hozza el, hiszen napról-napra gyarapodnak a fény, a világosság percei, és vele együtt rövidül az éjszakai sötétség időtartama. Őseink a téli napfordulót – egyes kutatások szerint – „karacsunnak” nevezték., mert a „kara” a sötétséget, „csun” viszont fordulást jelentett, azaz a sötétség fénybe fordulását, amire nagyon vártunk. Talán ezért ragaszkodunk a gyertyák, a karácsony szemet gyönyörködtető fényeihez annyira, mert a világ világosságát szimbolizálják, amely az adventi várakozást követően, elhozza számunkra az isteni szeretetet: a megbocsátást, az elengedést és az elfogadást.

Jó lenne erre emlékeznünk, akkor is, amikor a sok szívet melengető és káprázatos fényekben úszó rendezvények után, visszatérünk a dolgos hétköznapokba!

Ezekkel a gondolatokkal kívánunk boldog, sikeres új esztendőt mindenkinek!

(Fotók: Imrefi Károlyné)

Kövess: