Ha azt halljuk: állatfarm, elsőként Gerge Orwell szatirikus kisregénye jelenik meg előttünk, amely az emberi társadalom visszásságait tárja elénk egy görbe tükrön keresztül. A Petőfi művelődési házban megnyílt „Élet a farmon” című festménykiállításnak ugyan nincs köze a társadalomkritikához, de a görbe tükörhöz annál inkább, mert Takács Donáta Dóra is ezen át láttatja velünk a farm állatait azáltal, hogy könnyen felismerhető, emberi gesztusokkal, arcmimikával ruházza fel őket. Szemét forgatva, vicsorog ránk a ló, csúfondárosan nyújtja ki nyelvét a bika, kárörvendően röhög arcunkba a kecske. A tárlat a farmon töltött élet mókásabb oldalát tárja a látogatók elé.
Takács Donáta Dóra fiatal kora ellenére, már harmadszor jelentkezik önálló tárlattal. Az elsőre is a Petőfi művelődési házban, a Szárnypróbálgatások sorozatban került sor, nem sokkal később pedig, Nemesvámoson mutatta be festményeit. A múlt héten, december 6-án megnyílt kiállítását az Összefogással Berhidáért Egyesület szervezésében láthatjuk. Korábban állandó kiállítója volt a Betlehem Csillaga közös, helyi művészeti bemutatkozásoknak. Az Élet a farmon című tárlatot Turcsányi Istvánné, az egyesület elnöke nyitotta meg.
Az ifjú alkotó, bár már általános iskolás korában kitűnt kiváló rajzkészségével, és tanárai azt javasolták, ezen a területen folytassa tovább a tanulmányait, mégis a Veszprémi Szakképzési Centrum Közgazdasági és Közigazgatási Szakgimnáziumban szerzett mérlegképes könyvelői oklevelet. Noha a számokkal is jó barátságban van, a művészet állandó része maradt az életének. Ráadásul, nem csak a rajz és a festészet teszi teljessé az életét, hanem a tánc is. Dóra ugyanis 12 évig akrobatikus rock and rollt tanult, és versenyszerűen űzött, később négy évig oktatta is azt. Aztán 2019-ben a táncban műfajt váltott, amikor csatlakozott a Zenével írt történelem Egyesülethez, és szólótáncosa lett az általuk rendezett produkcióknak, valamint a koreográfiák összeállításában is itt kamatoztatja tudását, tapasztalatait. Közben a Soul Dance Táncstúdióban is fejleszti a tudását.
Mindezek mellett, szerencsére marad ideje másik nagy szenvedélyére, a festésre. Ebben autodidakta módon, de folyamatosan fejleszti a képességeit, kíváncsian kutatja, próbálgatja az új technikákat, ismeretlen utakat keresve magának. Nagy kedvencei a tájképek, de újabban az állatok ábrázolása ejtette őt rabul, amiben sajátos megközelítést alkalmaz. Szárnyra kel a képzelőereje, és állatportréit emberi fintorokkal, árulkodó emberi érzéseket tükröző arckifejezéssel láttatja. Képein – ahogy mondani szoktuk egy-egy érzelmi megnyilvánulásra –, a farm lakói „pofákat vágnak”. Nyelvét kinyújtva, riadtan mereszti szemét a bika, mintha spicces lenne, keresztben álló szemekkel kacag az arcunkba a kecske, vagy vicsorog vissza ránk a ló és tündéri mosolyt küld a bárány. Rokonszenves, mókás kis- és nagy állatfigurái tehát, nem tipikus farmlakók, hanem egy elképzelt világból bukkannak fel, talán épp Orwell fabulájából lépnek elő, hogy megcsodáljuk és megmosolyogjuk őket, miközben kissé magunkra is ismerhetünk bennük.
Vicces állatportréi arról tanúskodnak, hogy Dóra nemcsak a tájfestészetben, hanem a karikatúrában is otthonosan mozog, ezt támasztja alá, 2019-ben a Lakitelek Népfőiskola Alap karikatúra pályázatán elnyert különdíj. Ezenkívül számos pályázaton vett részt munkáival, tájképeivel és grafikával egyaránt, amelyeken szintén kiemelkedő eredményt ért el.
Festményeiből derűs optimizmus, fiatalos lendület sugárzik, és kísérletező kedve is szembetűnő. Kedveli az akrilt, mert — mint állítja –, ha hibázik, vagy nem úgy sikerül valami a festményen, ahogy szerette volna, az akril könnyen és láthatatlanul eltakarja a módosítást. Ezzel szemben az akvarell igazi kihívás számára, mert ez a technika nem tűr javítást, és gyorsan, nagyon pontosan kell vele dolgozni. Ezen a kiállításon színes, élettel teli akrilképei mellett, pár akvarell virágfestményét is megcsodálhatják a látogatók.
Takács Donáta Dórát ez év szeptemberében Berhida Város Önkormányzata Elismerő oklevéllel tüntette ki, mind a táncban, mind a képzőművészetben elért eredményeiért.
December 6-ai kiállítása megnyitójának meghitt hangulatot kölcsönzött Kálmán-Nagy Zsanett verse, valamint Piczil György és Molnár Brigitta zenei produkciója.
A tárlat december 20-ig tekinthető meg a Petőfi Művelődési Ház és Könyvtár emeleti kiállító termében.