/

A beilleszkedést gyermekkorban kell elkezdeni

9 perc olvasás

Kulturális szakmai napot tartott a Bogáncsvirág Tanoda

A helyi Bogáncsvirág Tanoda kulturális szakmai napot tartott a hétvégén, amelyen az érintett szülők, a tanoda pedagógusai, diákjai és rendszeres támogatóik vettek részt, valamint vendégül látták körükben a Budaörsi Tanoda szakmai vezetőjét és a Romano Glasso zenekarát.
Babai János, a Jobb Élet Közhasznú Egyesület elnöke, aki megálmodta és létrehozta a berhidai tanodát, a rendezvény nyitóbeszédében rámutatott: fontosnak tartja a szülők jelenlétét, mert stabil szülői háttér nélkül a gyermekek elkallódnak. Márpedig roppant fontos a hátrányos helyzetű roma gyermekek felzárkóztatása, de csak akkor működik, ha ott állnak mögöttük a szülők, és támogatják egymást a pedagógusokkal. Megemlítette, hogy Berhidán zömében magyarcigányok, romungrók élnek, akik 500 éve telepedtek le az országban. Elenyésző, csak egy-két százalékra tehető a lovári és a beás cigányok aránya. Őket a kulturális különbségek választják el, de leginkább a „romungró” cigányok illeszkedtek be a társadalomba, településünkön sokan vegyes házasságban élnek.

A 11 éve alapított berhidai Tanoda az Ady Iskolában kezdte a működését, majd később beköltözött az intézmény melletti családi házba. Az egyesület elnöke elismerte, kezdetben nem ment minden gördülékenyen, mert tapasztalatlanok voltak, viszont az első sikerek ösztönzőleg hatottak mind a pedagógusokra, mind a tanoda diákjaira, hiszen az idejáró gyermekek innen elkerülve, szakmát szereztek, függetlenné váltak, sikeresen leküzdve azokat a hátrányokat és akadályokat, amelyekkel érkeztek. Mindez a támogatóiknak és a pedagógusok kitartó szakmai munkájának köszönhető – fogalmazott Babai János.

Berhida polgármestere köszöntőjében kiemelte: örömmel fogadta a Tanoda létrejöttét, mert esélyt ad a jelentős hátrányokkal érkező diákok felzárkózására. Pergő Margit hozzátette: az önkormányzat saját lehetőségeihez mérten igyekszik segíteni a tanoda működését, biztosítva számukra az épületet, amelyen nemrég belső felújításokat végeztek, kellemesebb környezetet teremtve azoknak a gyermekeknek, akik tanítás után itt töltik a délutánokat. Hozzátette: a társadalom számára fontos, hogy a hátrányos családi háttérből érkező gyerekek is megértsék, hogy csak szorgalmas tanulással lehetnek független felnőttek, és ha szakmát szereznek, ők maguk is adófizetővé, a társadalom értékes tagjaivá válnak.

A rendezvény jó hangulatáról többek között, a Budaörsi Tanoda Romano Glasso – Emberi Hang együttes magával ragadó, zenei műsorával gondoskodott.

Azt, hogy mégis miben rejlik az országban működő, közel másfélszáz tanoda sikere, megtudhattuk Lakatos György, az immár húszéves Budaörsi Tanoda működéséről tartott ismertetőjéből. A berhidaihoz hasonlóan, ők is a tanítás után családi házba várják a gyerekeket, ahol ugyan pedagógusok foglalkoznak velük, de itt – ahogy otthon is lenne — családias légkörben történik a leckeírás, a tanulás. Fontos, hogy személyre szólóan foglalkoznak a diákokkal, és abban a tárgyban korrepetálják őket, amelyikben gyengébb a teljesítményük. Ugyanakkor nagy figyelmet fordítanak a kötetlen, játék közbeni tanulásra, a közösségbe való beilleszkedésre. Számos művészeti szakkör működik, amelyekbe tehetségüknek megfelelően kapcsolódnak be a diákok. Van kórusuk, tánccsoportjuk, tánciskolájuk, és tehetségprogram is működik, hiszen meggyőződésük, hogy minden gyermek tehetséges valamiben, csak fel kell ismerni, miben. Saját könyvtáruk van, vetélkedőkkel buzdítják olvasásra a diákokat. Hetente egyszer mesekávézót is tartanak, amelyen egy-egy kakaó, tea és süti mellett, mesét hallgathatnak a gyerekek, és még tankertet is művelnek közösen. Családi napokat, önkéntes programokat szerveznek a szülőkkel, támogatókkal együtt, és még hosszasan lehetne sorolni a mindennapokat hasznos tartalommal gazdagított tanodai tevékenységeket, foglalkozásokat.

A berhidai Bogáncsvirág Tanoda ugyan fele annyi ideje, tizenegy éve működik, és sok területen hasonlóak a foglalkozások, de mint az Sandáné Szabó Bernadett szakmai vezető prezentációjából kiderült, itt is igen tartalmas élet zajlik. A tanulás és korrepetálás mellett, számos szabadidős elfoglaltságot kínálnak a diákoknak, táncolnak, zenélnek, énekelnek, és sokat kirándulnak, ismerkednek a környék kulturális értékeivel, közös programokat szerveznek a támogatókkal és a szülőkkel. A helyi önkéntes programokba is bekapcsolódnak, így a TeSzedd akcióban is minden évben részt vesznek.

Tevékenységük egy szeletét ezen a kulturális szakmai napon is bemutatták a közönségnek, előbb képekben, prezentációban. majd élőben. A tanodások magyar és cigány dalokat énekeltek, verset mondtak, valamint a Bogáncsvirág tánccsoport műsorában is gyönyörködhettek a jelenlévők. Nem fér kétség hozzá, hogy a tanodák fontos missziót vállalnak a hátrányos helyzetű gyermekek felzárkóztatásában és társadalmi beilleszkedésük segítésében.

Kövess: